VELİLERE ABEL METOD SEMİNERİ

Özel İnegöl Ortaokulu Kurucu Müdürü Özgen Yıldız, düzenlenen veli semineri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Müdür Yıldız, “On iki yıllık bir geçmişe dayanan Abel Metod sistemiyle yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Lisesi gibi nezih okullara kazanarak zirveye yerleştiler.

Tam öğrenme modeline dayanan kendi içinde çok tutarlı olan Abel Metod sistemimiz hakkında velilerimizi bilgilendirdik. Söylemesi kolay, zor olan ise uygulamaktır. Abel Metod sistemi Abel Dershanesinde on iki yıl boyunca denen ve güvenirliği kanıtlanan bireysel farklılıklara dayalı bir sistemdir. Seminerimizde klasik eğitim sisteminde doğru bildiğimiz yanlışlar hakkında velilerimizi bilgilendirdik. Velilerimizin kafasında en çok soru işaret oluşturan ev ödevi vermiyorsunuz? Çocuklarımız nasıl başarılı olacaklar? Sorusuna güven verici açıklamalar yapıldı” dedi.

EV ÖDEVİNİN YARAR SAĞLAMADIĞI KANITLANMIŞTIR

Özel İnegöl Ortaokulu Kurucu Müdürü Özgen Yıldız sözlerine şöyle devam etti: “Öğrenci izleme sistemi (ÖİS) yöntemi ile 21 farklı il, 40 devlet, 72´si özel okul olmak üzere 112 okul, 62 bin öğrenci üzerinde yapılan bilimsel araştırmada, ev ödevinin öğrenci gelişimine çok fazla yarar sağlamadığı kanıtlanmıştır.

Aile içi tartışmaların en önemli nedenlerinden biri de ev ödevleridir. Bu konuda çıkan tartışmalar, aile içinde kızgınlıklar, küskünlükler karşılıklı olumsuz duygular yaratır. Ev ödevi eğitimciler arasında bile çok tartışılan bir konudur. Bazıları buna sıcak yaklaşır, bazıları ise karşıdır. Öğretmenlerin çoğu sürekli olarak çok ödev verir. Sorumluluk sahibi öğrenciler, yetişkinlerin bile dayanamayacağı uzun saatler çalışarak bu ödevlerini bitirmeye kendilerini zorunlu hissederler. Gerçekten öğretmenlerin çoğu ödev vermek istemezler, ancak uymak zorunda oldukları okul politikası nedeniyle ya da veliler istediği için ödev verirler.

DEMOKLES KILICI GİBİDİR

Çocukların gözünde ev ödevleri her gece başlarının üzerinde sallanan Demokles kılıcı gibidir. Yaparlarsa kendileri için daha eğitici olacak başka bir etkinliğe katılmaya zaman kalmaz, yapmazlarsa kendilerini suçlu hissederler. Okula ödevden zayıf not almak, ani sınavla cezalandırmak, öğretmen tarafından azarlanmak, sınıfta utandırılmak korkusuyla giderler. Plansız ödevler sorumluluk sahibi öğrencinin aşırı yorulmasına, çalışma davranışı kazanma problemi yaşayan öğrencinin ise tamamen dersten uzaklaşmasına neden olmaktadır.

NASIL ÖĞRENİYORSA ÖYLE ÖĞRETİYORUZ

Okulumuz her çalışmayı öğrencinin ihtiyaçlarını uygun biçimde okulda tamamlattırmaktadır. Bu nedenle de öğrencilerimize ev ödevi vermeyip, öğrencimize yukarıdaki olumsuzlukları yaşatmıyoruz. Ev ödevi yerine evde kitap okuyarak zamanlarını değerlendirmelerini planlamaktayız. Bu uygulamayla en zor kazandırılan kitap okuma alışkanlığı gibi önemli bir fırsat yakalamalarını da sağlamış oluyoruz. Okulumuzda Görsel, İşitsel, Dokunsal öğrenme stillerine uygun eğitim verilmektedir. Sınıflarımız öğrencilerimizin öğrenme biçimlerine uygun olarak düzenlenmiştir. Bir sınıfımızda görsel araçlar yoğun kullanılırken, bir diğer sınıfımız hafif müzik dinleyerek ders çalışmaktadır. Dokunsal sınıfımız da ise öğrencilerin hareketleri kısıtlanmadan onlara dokunarak öğrenme fırsatı verilmektedir. Böylece öğrencilerimiz nasıl öğreniyorsa öyle öğretiyoruz.

Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, bazı öğrenciler öğrendikleri bilgi ve becerilerin bir kısmını kaybederek bir sonraki sınıfa geçmektedir. Başka bir grup öğrenci ise okulda öğrendiklerinin üstüne yeni bilgi ve beceriler eklemektedir. 12. sınıfa gelince bu iki grup arasındaki öğrenme farkı tam 1,5 yıllık öğrenmeye denk geliyor. Okulumuz, Abel Metod sistemi sayesinde öğrencilerimizin akademik gelişimlerini izleyerek tam öğrenmelerini sağlıyor. Öğrencilerimize öğrenme kaybı yaşatmıyor.

ÖĞRENCİLERİMİZİ ÖDÜLLE CEZALANDIRMIYORUZ

Öğrencilerimizi ödülle cezalandırmıyoruz. Okulumuzda ödül motivasyon olarak kullanılmamaktadır. Bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor, ödülle bir çocuğu motive edebilirsiniz, çocuk o işi yapar hatta heyecanla yapar ama ödül vermeyi bırakınca çocuk da o işi yapmayı bırakır. Ödülün sorumsuzluk bilincini geliştirdiği ileri sürülmektedir. Öğrenci her ödülden sonra daha büyük bir ödül alma isteğiyle iş yapmaya alıştırılmış oluyor. Okulda verilen eğitim ne kadar mükemmel olursa olsun aile tarafından desteklenmediği zaman tam bir başarıdan söz edilemez. Bu nedenle öğrencilerimizin başarılı olması ve gelişmesinde aileler de sorumluluk alarak katılımda bulunmaktadır. Velilerimizin katılımları değerlendirerek, öğretim yılı sonunda veli karnesi düzenlemekteyiz. Sorumluluklarını aksatmadan yerine getiren velilerimize de plaket vermekteyiz.

Abel Metod, eğitimde teşhis, eğitimde tedavi olmak üzere iki aşamalı uygulanan bir sistemdir. Sağlıkta tedavi için teşhis ne kadar önemli ise, eğitimde de tedavi için erken teşhis o kadar önemlidir. Her öğrencilerimizin bireysel farklılıklarına uygun içerikleri olan iki dosya düzenlenmektedir. Bireysel Gelişim Dosyası ve Ders Etkinlik Dosyası. Aile danışmanlıkları yapılırken, mevcut dosyaları içeriklerine bakılarak öğrencilerin gelişimleri yorumlanmaktadır. Veli seminerine katılan velilerimiz eğitim ile ilgili doğru bildikleri yanlışların doğrusunu öğrenme mutluluğunu yaşadıklarını ifade etmişlerdir.” HABER MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trabzon Evden Eve Trabzon Evden Eve Taşımacılıkg Trabzon Nakliyat Trabzon Nakliyat Firmaları Trabzon Evden Eve Taşımacılık Trabzon Asansörlü Taşımacılık Trabzon Nakliyat Fiyatları Trabzon Asansörlü Nakliyat Trabzon Şehir İçi Nakliyat Trabzon Taşımacılık Evden Eve Nakliyat Evden Eve Taşımacılık Asansörlü Nakliyat Trabzon Evden Eve Nakliyat Trabzon Evden Eve Trabzon Evden Eve Taşımacılıkg Trabzon Nakliyat Trabzon Nakliyat Firmaları Trabzon Evden Eve Taşımacılık Trabzon Asansörlü Taşımacılık Trabzon Nakliyat Fiyatları Trabzon Asansörlü Nakliyat Trabzon Şehir İçi Nakliyat Trabzon Taşımacılık Evden Eve Nakliyat Evden Eve Taşımacılık Asansörlü Nakliyat Trabzon Koltuk Yıkama Trabzon Yatak Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Yıkama Trabzon Yatak Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Halı Yıkama Trabzon Perde Yıkama Halı Yıkama Perde Yıkama Trabzon Halı Yıkama Firmaları Trabzon Halı Temizleme Firmaları Perde Yıkama Firmaları Yorgan Yıkama Firmaları Trabzon Stor Perde Yıkama Trabzon Perde Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Halı Yıkama Trabzon Perde Yıkama Halı Yıkama Perde Yıkama Trabzon Halı Yıkama Firmaları Trabzon Halı Temizleme Firmaları Perde Yıkama Firmaları Yorgan Yıkama Firmaları