HERKESİN ÖĞRENDİĞİ EN İYİ YOLU BULMAK LAZIM

Bireye özgü öğretim modeline dayalı, eğitim-öğretim veren Özel İnegöl Ortaokulu, şimdi de öğrenme stili sınıflarını oluşturarak, öğrenci nasıl öğreniyorsa öyle öğretiyor.
HERKESİN ÖĞRENDİĞİ EN İYİ YOLU BULMAK LAZIM

Özel İnegöl Ortaokulu Kurucu Müdürü Özgen Yıldız, öğrenme stili sınıfı uygulamasıyla ilgili yaptığı açıklamalarda;

“Öğrenmek ve öğretmek için bir çok yol vardır. Herkes öğrenebilir ama herkes aynı şekilde öğrenemez. Her öğrencinin en iyi öğrendiği yol, onun öğrenme stilidir. Bütün çocuklara uyan bir öğrenme stili yoktur. Herkesin en iyi öğrendiği yolu bulup o yolu açmalı ve oradan ilerlemelerini kolaylaştırmalı.

Görsel-İşitsel-Dokunsal olarak Kişisel Öğrenme Stillerine (KÖS) uygun öğretim yapmak öğretimin bireyselleştirilmesinin en sağlam yollarından birisidir. İyi veya kötü öğrenme stili yoktur. Önemli olan her öğrenciye en uygun şekilde öğreneceği stille öğretmektir. Öğrenme stilleri ile zeka arasında bir bağlantı tespit edilememiştir. Her insanın görsel-işitsel-dokunsal öğrenme stillerinden yalnız birine sahip olması gerekmez. İkisini hatta üçünü de taşıyabilir.

KENDİ SİTİLİMİZİ BİLMELİYİZ

Bazı kişilerde de iki stil ağırlıklı olarak bulunabilir. Tembel veya yaramaz olduğunu sandığımız pek çok öğrencinin sadece kendi stilini bilmediği ve dikkate alınmadığı için öğrenemediği gerçeğini de bilmek lazım” dedi.

ÖĞRENME STİLİ TEK TEK BELİRLENDİ

“Her öğrencinin öğrenme stiline uygun sınıflar oluşturuldu. Ders öğretmenlerimiz de kendi öğrenme stillerine uygun sınıflarda derse girmektedirler” diyen Yıldız; “Öğretmen ve öğrencilerimizin Kişisel Öğrenme Stilleri (KÖS) testlerle ölçüldü. Her öğrencinin öğrenme stili tek tek belirlendi. Sınıflarımızı; Görsel Öğrenme Sınıfı – İşitsel Öğrenme Sınıfı – Dokunsal Öğrenme Sınıfı olarak belirledik.

Her öğrenci öğrenme sınıfına uygun sınıflara yerleştirildi. Sınıflarımızın fiziki yapıları da öğrenme stillerine uygun hale getirildi. Öğretmenlerimiz de kendi stillerine uygun sınıflarda görevlendirildi. Öğretmenlerimiz ders sunumlarını bulundukları sınıfın öğrenme stiline uygun olarak yapmaktadır.

Klasik eğitim-öğretim sisteminde uygulanan; seviye sınıfı, iyi sınıf – kötü sınıf ikilemi yerine öğrenme stili sınıflarıyla ortadan kalkmış oluyor. Okulumuzda iyi öğrenci-kötü öğrenci yerine görsel öğrenen, işitsel öğrenen ve dokunsal öğrenen öğrenciler vardır. Bu da öğrencinin dışlanmamasını, mutlu ve başarılı olmasını sağlıyor” diye konuştu.

İÇİNDEKİ CEVHERİ ORTAYA ÇIKARIR

Yıldız şöyle devam etti: “Öğrenme stillerinin bilinmesi tembel veya yaramaz olduğunu sandığımız pek çok öğrencinin içindeki cevheri ortaya çıkarır. Öğrenme stilleri bilinmediği için, öğrenci en iyi öğrenme yoluyla öğrenememekte ve okulda güçlükler yaşamaktadır.

Dokunsal öğrenciler, oldukça hareketli olurlar. Sınıfta yerlerinde duramazlar. Sürekli hareket halindedirler. Uzun müddet oturmaya zorlanırlarsa derste ne olup bittiğini anlamaz hale gelebilirler. Hareketlilikleri uygun işlere yönlendirilmezse genelde sınıfta problem çıkarırlar. Bu nedenlerden dolayı da yaramaz, tembel ya da zeki olmadıkları ileri sürülebilir.

Öğrenebilmeleri için mutlaka, ellerini kullanmaları gerekir. Yaparak yaşayarak öğrenmelerine fırsat verilmelidir. Ders çalışırken hareket edebilmesi öğrenmesini kolaylaştırır ve ders çalışırken sık sık ara verme ihtiyacı duyabilirler. Görsel öğrenciler ise özel yaşamlarında genellikle düzenli olurlar.

Dağınıklıktan rahatsız olurlar. Yazmayı sevmeseler bile defterleri düzenli ve itinalıdır. Düz anlatım yönteminden yeterince yararlanamazlar. Derslerin mutlaka görsel araçlarla desteklenmesi gerekir. Sözlü adres tariflerini hiç anlamazlar. Yazarak ve çizerek öğrenirler. Yazılı sınavlarında başarılıdırlar”

MUTLU VE BAŞARILI BİREY

“İşitsel öğrenciler, sohbet etmeyi ve birileriyle çalışmayı severler. Ahenkli ve güzel konuşurlar. Yabancı dil öğreniminde başarılıdırlar. Şiir okumaktan ve şarkı söylemekten hoşlanırlar. Uzun süre sessiz okuyamazlar. En azından kendi kulağının duyabileceği bir sesle okumalarına izin verilmelidir. Çünkü işittiklerini daha iyi anlarlar.

Düzgün not tutmakta zorlanırlar. İlköğretimde gözle okuma işitseller için bir sorun olabilir. Öğrenme stilleri ile birlikte her öğrencinin bireysel gelişimine uygun “Bireysel Gelişim Eğitim Dosyası ve Ders Etkinlik Dosyası” düzenlenmektedir. Öğrencilerimizin dersteki öğrenme düzeyleri anlık ölçülerek kayıt altına alınmaktadır. Öğrendiği bilgilerin kalıcılığını sağlayan 4 Tekrar çalışmaları da Öğrenme Akış Diyagramları ile desteklenmektedir.

Böylece her şey planlı ve programlı bir biçimde öğretmenlerimizin gözetiminde geri bildirime dayalı okulda tamamlandığı için ekstra bir etüt çalışmasına ve ev ödevine de gerek kalmamaktadır.

Her öğrencinin bireysel gelişiminin öğrenci izleme sistemi ile izlenmesi veliye ve öğrenciye güven vermektedir. Bu da veli ile öğrenci arasında ‘ders çalıştın-çalışmadın’ çatışmasını ortadan kaldırarak; mutlu ve başarılı birey yetiştirmeyi sağlamaktadır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trabzon Evden Eve Trabzon Evden Eve Taşımacılıkg Trabzon Nakliyat Trabzon Nakliyat Firmaları Trabzon Evden Eve Taşımacılık Trabzon Asansörlü Taşımacılık Trabzon Nakliyat Fiyatları Trabzon Asansörlü Nakliyat Trabzon Şehir İçi Nakliyat Trabzon Taşımacılık Evden Eve Nakliyat Evden Eve Taşımacılık Asansörlü Nakliyat Trabzon Evden Eve Nakliyat Trabzon Evden Eve Trabzon Evden Eve Taşımacılıkg Trabzon Nakliyat Trabzon Nakliyat Firmaları Trabzon Evden Eve Taşımacılık Trabzon Asansörlü Taşımacılık Trabzon Nakliyat Fiyatları Trabzon Asansörlü Nakliyat Trabzon Şehir İçi Nakliyat Trabzon Taşımacılık Evden Eve Nakliyat Evden Eve Taşımacılık Asansörlü Nakliyat Trabzon Koltuk Yıkama Trabzon Yatak Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Yıkama Trabzon Yatak Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Halı Yıkama Trabzon Perde Yıkama Halı Yıkama Perde Yıkama Trabzon Halı Yıkama Firmaları Trabzon Halı Temizleme Firmaları Perde Yıkama Firmaları Yorgan Yıkama Firmaları Trabzon Stor Perde Yıkama Trabzon Perde Yıkama Koltuk Yıkama Yatak Yıkama Trabzon Koltuk Yıkama Firmaları Trabzon Koltuk Temizleme Firmaları Koltuk Yıkama Firmaları Yatak Yıkama Firmaları Trabzon Halı Yıkama Trabzon Perde Yıkama Halı Yıkama Perde Yıkama Trabzon Halı Yıkama Firmaları Trabzon Halı Temizleme Firmaları Perde Yıkama Firmaları Yorgan Yıkama Firmaları